EBYMBC Winter Series 2017

Winter Series 2017

420 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st 420   420 52355   Darby Georgeson Helena Terry .88 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd 420   420 52716   Tom Georgeson Tui Maree Georgeson .88 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd 420   420 52712   Will Wright Caleb Baxter .88 3.0 3.0 6.0 6.0
4th 420   420 51846   Nicolas Oestreicher Jasper Kueppers .88 5.0 4.0 9.0 9.0
5th 420   420 52357   Rosa Thornley Emily McCarthy .88 4.0 5.0 9.0 9.0
6th 420   420 51845   Pip Dean Nick Lauder .88 6.0 6.0 12.0 12.0

CBNT Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st CBNT 518   471 EBYMBC Dion Mead Ora Mead .88 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd CBNT Head Honcho Starling 1303 PBC Fergus Baxter   .75 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd CBNT Aries Sunburst 1737 EBYMBC Little Hoody Even Littler Hoody .75 1.0 5.0 DNS 6.0 6.0
4th CBNT     240 EBYMBC Alex Pletzer Jeremy St John .88 4.0 6.0 DNC 10.0 10.0
5th CBNT Moonshine Sunburst 1538 EBYMBC Aaron Relph Carlos Relph .75 5.0 5.0 DNF 10.0 10.0

CBT Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st CBT   Laser2 4411   David Bowden Alan Orphin .90 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd CBT Cherub Cherub 2747 EBYMBC Alex Odell Samara Macziola .88 2.0 2.0 4.0 4.0

Club CBNT Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Race 1 Race 2 Total Nett
1st Club CBNT 518   471 EBYMBC Dion Mead Ora Mead .88 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Club CBNT Head Honcho Starling 1303 PBC Fergus Baxter   .75 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Club CBNT Aries Sunburst 1737 EBYMBC Little Hoody Even Littler Hoody .75 1.0 5.0 DNS 6.0 6.0
4th Club CBNT     240 EBYMBC Alex Pletzer Jeremy St John .88 4.0 6.0 DNC 10.0 10.0
5th Club CBNT Moonshine Sunburst 1538 EBYMBC Aaron Relph Carlos Relph .75 5.0 5.0 DNF 10.0 10.0

Club CBT Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Race 1 Race 2 Total Nett
1st Club CBT   420 52355   Darby Georgeson Helena Terry .88 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Club CBT   420 52712   Will Wright Caleb Baxter .88 1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Club CBT   420 52716   Tom Georgeson Tui Maree Georgeson .88 2.0 2.0 4.0 4.0
4th Club CBT   420 51846   Nicolas Oestreicher Jasper Kueppers .88 6.0 4.0 10.0 10.0
5th Club CBT   Laser2 4411   David Bowden Alan Orphin .90 5.0 5.0 10.0 10.0
6th Club CBT   420 52357   Rosa Thornley Emily McCarthy .88 4.0 7.0 11.0 11.0
7th Club CBT Cherub Cherub 2747 EBYMBC Alex Odell Samara Macziola .88 7.0 6.0 13.0 13.0
8th Club CBT   420 51845   Pip Dean Nick Lauder .88 8.0 8.0 16.0 16.0

Club TY1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Race 1 Race 2 Total Nett
1st Club TY1 Ghost Train Ross 780 3776   Mike Dunlop   .933 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Club TY1 Tatra Lass Ross 780 3362   Josh Hayter   .933 2.0 2.0 4.0 4.0

Club TY2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Race 1 Race 2 Total Nett
1st Club TY2 Tarantula Gazelle 3015   Warren Rankin   .850 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Club TY2 Liquid Assett Williams 7 3370   David Nalder   .860 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Club TY2 Black Mamba Gazelle 3899   Daryl McGee   0.923 1.0 5.0 DNS 6.0 6.0
4th Club TY2 Challenger Noelex 25 118   Martin White   .845 4.0 3.0 7.0 7.0

Club TY3 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Race 1 Race 2 Total Nett
1st Club TY3 Farr Sighted Farr 6000 2267   Juilet Cooke David Hogan .745 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Club TY3 Farrouche Farr 5000 1063   Colin Lee   0.647 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Club TY3 Captain Kaos Noelex 22 3095   Adrian Vercoe Jake Mein .806 4.0 DNF 4.0 DNS 8.0 8.0

Javelin Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st Javelin Trailblazer Javelin 524   David Brown David Feek 1.05 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Javelin Hot Gossip Javelin 305   Antje Muller Konrad Weaver 1.05 2.0 2.0 4.0 4.0

PT Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st PT The Kraken PT 3007   Rowdy   1.11 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd PT Butterfly PT 2987   Rick Martin   1.11 2.0 2.0 4.0 4.0

TY1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st TY1 Ghost Train Ross 780 3776   Mike Dunlop   .933 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd TY1 Tatra Lass Ross 780 3362   Josh Hayter   .933 2.0 2.0 4.0 4.0

TY2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st TY2 Tarantula Gazelle 3015   Warren Rankin   .850 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd TY2 Liquid Assett Williams 7 3370   David Nalder   .860 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd TY2 Black Mamba Gazelle 3899   Daryl McGee   .850 1.0 5.0 DNS 6.0 6.0
4th TY2 Challenger Noelex 25 118   Martin White   .845 4.0 3.0 7.0 7.0

TY3 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st TY3 Farr Sighted Farr 6000 2267   Juilet Cooke David Hogan .745 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd TY3 Farrouche Farr 5000 1063   Colin Lee   0.647 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd TY3 Captain Kaos Noelex 22 3095   Adrian Vercoe Jake Mein .806 4.0 DNF 4.0 DNS 8.0 8.0

Zephyr Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st Zephyr Kereru Zephyr 514   Richard Middleton   1 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Zephyr Dances with Waves Zephyr 502   Phil Williams   1 1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Zephyr 5 to Go Zephyr 525   Chris Hargreaves   1 2.0 2.0 4.0 4.0
4th Zephyr Mirage Zephyr 177   Alastair Campbell   1 4.0 6.0 10.0 10.0
5th Zephyr Dis Guys Zephyr 509   Guy Taylor Smith   1 5.0 5.0 10.0 10.0
6th Zephyr Jelly Tip Zephyr 190   Greg Wright   1 7.0 OCS 4.0 11.0 11.0

Race 1 - 420 Fleet - 17/6/17

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13:42:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 420   420 52355   Darby Georgeson Helena Terry .88 0:46:23 0:40:49 1.0
2 420   420 52716   Tom Georgeson Tui Maree Georgeson .88 0:47:52 0:42:07 2.0
3 420   420 52712   Will Wright Caleb Baxter .88 0:48:46 0:42:55 3.0
4 420   420 52357   Rosa Thornley Emily McCarthy .88 0:51:18 0:45:09 4.0
5 420   420 51846   Nicolas Oestreicher Jasper Kueppers .88 0:54:45 0:48:11 5.0
6 420   420 51845   Pip Dean Nick Lauder .88 1:03:16 0:55:40 6.0

Race 2 - 420 Fleet - 17/06/2017

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 420   420 52355   Darby Georgeson Helena Terry .88 0:34:15 0:30:08 1.0
2 420   420 52716   Tom Georgeson Tui Maree Georgeson .88 0:37:42 0:33:11 2.0
3 420   420 52712   Will Wright Caleb Baxter .88 0:39:06 0:34:24 3.0
4 420   420 51846   Nicolas Oestreicher Jasper Kueppers .88 0:40:58 0:36:03 4.0
5 420   420 52357   Rosa Thornley Emily McCarthy .88 0:42:51 0:37:42 5.0
6 420   420 51845   Pip Dean Nick Lauder .88 0:52:21 0:46:04 6.0

Race 1 - CBNT Fleet - 17/6/17

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:42:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 CBNT Aries Sunburst 1737 EBYMBC Little Hoody Even Littler Hoody .75 0:58:41 0:44:01 1.0
2 CBNT Head Honcho Starling 1303 PBC Fergus Baxter   .75 1:00:21 0:45:16 2.0
3 CBNT 518   471 EBYMBC Dion Mead Ora Mead .88 0:51:55 0:45:41 3.0
4 CBNT     240 EBYMBC Alex Pletzer Jeremy St John .88 0:58:23 0:51:23 4.0
5 CBNT Moonshine Sunburst 1538 EBYMBC Aaron Relph Carlos Relph .75 1:21:51 1:01:23 5.0

Race 2 - CBNT Fleet - 17/06/2017

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 CBNT 518   471 EBYMBC Dion Mead Ora Mead .88 0:41:02 0:36:07 1.0
2 CBNT Head Honcho Starling 1303 PBC Fergus Baxter   .75 0:48:25 0:36:19 2.0
3 CBNT Aries Sunburst 1737 EBYMBC Little Hoody Even Littler Hoody .75 DNS   5.0
3 CBNT Moonshine Sunburst 1538 EBYMBC Aaron Relph Carlos Relph .75 DNF   5.0

Race 1 - CBT Fleet - 17/6/17

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:42:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 CBT   Laser2 4411   David Bowden Alan Orphin .90 0:50:50 0:45:45 1.0
2 CBT Cherub Cherub 2747 EBYMBC Alex Odell Samara Macziola .88 0:54:46 0:48:12 2.0

Race 2 - CBT Fleet - 17/06/2017

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 CBT   Laser2 4411   David Bowden Alan Orphin .90 0:39:01 0:35:07 1.0
2 CBT Cherub Cherub 2747 EBYMBC Alex Odell Samara Macziola .88 0:40:30 0:35:38 2.0

Race 1 - Club CBNT Fleet - 17/6/17

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13:42:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club CBNT Aries Sunburst 1737 EBYMBC Little Hoody Even Littler Hoody .75 0:58:41 0:44:01 1.0
2 Club CBNT Head Honcho Starling 1303 PBC Fergus Baxter   .75 1:00:21 0:45:16 2.0
3 Club CBNT 518   471 EBYMBC Dion Mead Ora Mead .88 0:51:55 0:45:41 3.0
4 Club CBNT     240 EBYMBC Alex Pletzer Jeremy St John .88 0:58:23 0:51:23 4.0
5 Club CBNT Moonshine Sunburst 1538 EBYMBC Aaron Relph Carlos Relph .75 1:21:51 1:01:23 5.0

Race 2 - Club CBNT Fleet - 17/06/2017

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club CBNT 518   471 EBYMBC Dion Mead Ora Mead 0.885 0:41:02 0:36:19 1.0
2 Club CBNT Head Honcho Starling 1303 PBC Fergus Baxter   0.756 0:48:25 0:36:36 2.0
3 Club CBNT Aries Sunburst 1737 EBYMBC Little Hoody Even Littler Hoody 0.763 DNS   5.0
3 Club CBNT Moonshine Sunburst 1538 EBYMBC Aaron Relph Carlos Relph 0.738 DNF   5.0

Race 1 - Club CBT Fleet - 17/6/17

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13:42:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club CBT   420 52712   Will Wright Caleb Baxter 0.846 0:48:46 0:41:15 1.0
2 Club CBT   420 52716   Tom Georgeson Tui Maree Georgeson .88 0:47:52 0:42:07 2.0
3 Club CBT   420 52355   Darby Georgeson Helena Terry 0.926 0:46:23 0:42:57 3.0
4 Club CBT   420 52357   Rosa Thornley Emily McCarthy 0.872 0:51:18 0:44:44 4.0
5 Club CBT   Laser2 4411   David Bowden Alan Orphin .90 0:50:50 0:45:45 5.0
6 Club CBT   420 51846   Nicolas Oestreicher Jasper Kueppers 0.852 0:54:45 0:46:39 6.0
7 Club CBT Cherub Cherub 2747 EBYMBC Alex Odell Samara Macziola .88 0:54:46 0:48:12 7.0
8 Club CBT   420 51845   Pip Dean Nick Lauder 0.878 1:03:16 0:55:33 8.0

Race 2 - Club CBT Fleet - 17/06/2017

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club CBT   420 52355   Darby Georgeson Helena Terry 0.938 0:34:15 0:32:08 1.0
2 Club CBT   420 52716   Tom Georgeson Tui Maree Georgeson 0.896 0:37:42 0:33:47 2.0
3 Club CBT   420 52712   Will Wright Caleb Baxter 0.867 0:39:06 0:33:54 3.0
4 Club CBT   420 51846   Nicolas Oestreicher Jasper Kueppers 0.848 0:40:58 0:34:44 4.0
5 Club CBT   Laser2 4411   David Bowden Alan Orphin 0.898 0:39:01 0:35:02 5.0
6 Club CBT Cherub Cherub 2747 EBYMBC Alex Odell Samara Macziola 0.872 0:40:30 0:35:19 6.0
7 Club CBT   420 52357   Rosa Thornley Emily McCarthy 0.873 0:42:51 0:37:24 7.0
8 Club CBT   420 51845   Pip Dean Nick Lauder 0.868 0:52:21 0:45:26 8.0

Race 1 - Club TY1 Fleet - 17/6/17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:37:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club TY1 Ghost Train Ross 780 3776   Mike Dunlop   0.915 0:55:20 0:50:38 1.0
2 Club TY1 Tatra Lass Ross 780 3362   Josh Hayter   0.955 0:56:45 0:54:12 2.0

Race 2 - Club TY1 Fleet - 17/06/2017

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:59
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club TY1 Ghost Train Ross 780 3776   Mike Dunlop   0.915 0:43:06 0:39:26 1.0
2 Club TY1 Tatra Lass Ross 780 3362   Josh Hayter   0.955 0:47:50 0:45:41 2.0

Race 1 - Club TY2 Fleet - 17/6/17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:37:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club TY2 Black Mamba Gazelle 3899   Daryl McGee   0.938 0:57:38 0:54:04 1.0
2 Club TY2 Liquid Assett Williams 7 3370   David Nalder   .860 1:03:21 0:54:29 2.0
3 Club TY2 Tarantula Gazelle 3015   Warren Rankin   0.847 1:05:22 0:55:22 3.0
4 Club TY2 Challenger Noelex 25 118   Martin White   0.846 1:11:25 1:00:25 4.0

Race 2 - Club TY2 Fleet - 17/06/2017

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:59
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club TY2 Tarantula Gazelle 3015   Warren Rankin   0.843 0:50:45 0:42:47 1.0
2 Club TY2 Liquid Assett Williams 7 3370   David Nalder   0.858 0:50:57 0:43:43 2.0
3 Club TY2 Challenger Noelex 25 118   Martin White   0.839 0:54:25 0:45:39 3.0
4 Club TY2 Black Mamba Gazelle 3899   Daryl McGee   0.938 DNS   5.0

Race 1 - Club TY3 Fleet - 17/6/17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:37:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club TY3 Farrouche Farr 5000 1063   Colin Lee   0.647 1:06:08 0:42:47 1.0
2 Club TY3 Farr Sighted Farr 6000 2267   Juilet Cooke David Hogan 0.750 0:58:15 0:43:41 2.0
3 Club TY3 Captain Kaos Noelex 22 3095   Adrian Vercoe Jake Mein .806 DNF   4.0

Race 2 - Club TY3 Fleet - 17/06/2017

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:59
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName NHC1 Elapsed Corrected Points
1 Club TY3 Farr Sighted Farr 6000 2267   Juilet Cooke David Hogan 0.750 0:46:54 0:35:11 1.0
2 Club TY3 Farrouche Farr 5000 1063   Colin Lee   0.647 1:13:22 0:47:28 2.0
3 Club TY3 Captain Kaos Noelex 22 3095   Adrian Vercoe Jake Mein 0.806 DNS   4.0

Race 1 - Javelin Fleet - 17/6/17

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:42:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 Javelin Trailblazer Javelin 524   David Brown David Feek 1.05 0:54:52 0:57:37 1.0
2 Javelin Hot Gossip Javelin 305   Antje Muller Konrad Weaver 1.05 0:55:56 0:58:44 2.0

Race 2 - Javelin Fleet - 17/06/2017

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 Javelin Trailblazer Javelin 524   David Brown David Feek 1.05 0:38:27 0:40:22 1.0
2 Javelin Hot Gossip Javelin 305   Antje Muller Konrad Weaver 1.05 0:40:25 0:42:26 2.0

Race 1 - PT Fleet - 17/6/17

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:32:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 PT The Kraken PT 3007   Rowdy   1.11 1:06:58 1:14:20 1.0
2 PT Butterfly PT 2987   Rick Martin   1.11 1:06:59 1:14:21 2.0

Race 2 - PT Fleet - 17/06/2017

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 PT The Kraken PT 3007   Rowdy   1.11 0:35:38 0:39:33 1.0
2 PT Butterfly PT 2987   Rick Martin   1.11 0:37:17 0:41:23 2.0

Race 1 - TY1 Fleet - 17/6/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:37:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 TY1 Ghost Train Ross 780 3776   Mike Dunlop   .933 0:55:20 0:51:38 1.0
2 TY1 Tatra Lass Ross 780 3362   Josh Hayter   .933 0:56:45 0:52:57 2.0

Race 2 - TY1 Fleet - 17/06/2017

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:59
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 TY1 Ghost Train Ross 780 3776   Mike Dunlop   .933 0:43:06 0:40:13 1.0
2 TY1 Tatra Lass Ross 780 3362   Josh Hayter   .933 0:47:50 0:44:38 2.0

Race 1 - TY2 Fleet - 17/6/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:37:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 TY2 Black Mamba Gazelle 3899   Daryl McGee   .850 0:57:38 0:48:59 1.0
2 TY2 Liquid Assett Williams 7 3370   David Nalder   .860 1:03:21 0:54:29 2.0
3 TY2 Tarantula Gazelle 3015   Warren Rankin   .850 1:05:22 0:55:34 3.0
4 TY2 Challenger Noelex 25 118   Martin White   .845 1:11:25 1:00:21 4.0

Race 2 - TY2 Fleet - 17/06/2017

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:59
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 TY2 Tarantula Gazelle 3015   Warren Rankin   .850 0:50:45 0:43:08 1.0
2 TY2 Liquid Assett Williams 7 3370   David Nalder   .860 0:50:57 0:43:49 2.0
3 TY2 Challenger Noelex 25 118   Martin White   .845 0:54:25 0:45:59 3.0
4 TY2 Black Mamba Gazelle 3899   Daryl McGee   .850 DNS   5.0

Race 1 - TY3 Fleet - 17/6/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:37:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 TY3 Farrouche Farr 5000 1063   Colin Lee   0.647 1:06:08 0:42:47 1.0
2 TY3 Farr Sighted Farr 6000 2267   Juilet Cooke David Hogan .745 0:58:15 0:43:24 2.0
3 TY3 Captain Kaos Noelex 22 3095   Adrian Vercoe Jake Mein .806 DNF   4.0

Race 2 - TY3 Fleet - 17/06/2017

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:59
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 TY3 Farr Sighted Farr 6000 2267   Juilet Cooke David Hogan .745 0:46:54 0:34:56 1.0
2 TY3 Farrouche Farr 5000 1063   Colin Lee   0.647 1:13:22 0:47:28 2.0
3 TY3 Captain Kaos Noelex 22 3095   Adrian Vercoe Jake Mein .806 DNS   4.0

Race 1 - Zephyr Fleet - 17/6/17

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13:42:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 Zephyr Dances with Waves Zephyr 502   Phil Williams   1 0:48:46 0:48:46 1.0
2 Zephyr 5 to Go Zephyr 525   Chris Hargreaves   1 0:50:36 0:50:36 2.0
3 Zephyr Kereru Zephyr 514   Richard Middleton   1 0:50:47 0:50:47 3.0
4 Zephyr Mirage Zephyr 177   Alastair Campbell   1 0:51:56 0:51:56 4.0
5 Zephyr Dis Guys Zephyr 509   Guy Taylor Smith   1 0:52:13 0:52:13 5.0
6 Zephyr Jelly Tip Zephyr 190   Greg Wright   1 OCS   7.0

Race 2 - Zephyr Fleet - 17/06/2017

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 15:04
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points
1 Zephyr Kereru Zephyr 514   Richard Middleton   1 0:37:42 0:37:42 1.0
2 Zephyr 5 to Go Zephyr 525   Chris Hargreaves   1 0:37:58 0:37:58 2.0
3 Zephyr Dances with Waves Zephyr 502   Phil Williams   1 0:38:23 0:38:23 3.0
4 Zephyr Jelly Tip Zephyr 190   Greg Wright   1 0:40:28 0:40:28 4.0
5 Zephyr Dis Guys Zephyr 509   Guy Taylor Smith   1 0:41:22 0:41:22 5.0
6 Zephyr Mirage Zephyr 177   Alastair Campbell   1 0:42:12 0:42:12 6.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com