event burgee

EBYMBC Regatta 2015

EBYMBC

2015 Evans Bay Regatta

TY1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Xtsea Ross 780 3145 Mike Hood .933 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
  2nd Helter Skelter Sports Boat 3504 Phil Bishop 1.1 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 2.0 13.0 13.0

TY2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Murihuki Nolex 22 3007 Denis Davies .811 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
  2nd Challenger Noelex 25 118 Martin White .845 2.0 2.0 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 13.0 13.0

PT Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st Money Penny PT 3007 Ryan Leatham 1.11 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
  2nd Learning to Fly PT 2988 Denis Leatham 1.11 3.0 2.0 3.0 8.0 8.0
  3rd Hairy McLary PT 3072 Andy Brown 1.11 1.0 9.0 DNF 2.0 12.0 12.0
  4th Butterfly PT 2987 Rick Martin 1.11 4.0 4.0 5.0 13.0 13.0
  5th Against the Grain PT 2986 Murray McLaughlan 1.11 5.0 3.0 6.0 14.0 14.0
  6th Panther PT 2933 Norm Codd 1.11 8.0 7.0 4.0 19.0 19.0
  7th Sundae PT 2970 Brett Gawn 1.11 6.0 5.0 8.0 19.0 19.0
  8th Sneakin Kiwi PT 2683 Dane Bamford 1.11 7.0 6.0 7.0 20.0 20.0

Hartley 16 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Veloce Hartley 16 182 Paul Davies 0.710 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
  2nd Bender Hartley 16 4336 Sarah Dunkley 0.710 3.0 DNF 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 2.0 13.0 13.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st   Laser 196410 Rob Woodward .87 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
  2nd   Laser 110010 Owen Anderson .87 3.0 2.0 4.0 DNC 2.0 2.0 13.0 13.0
  3rd   Laser 196872 Rodney Studd .87 2.0 3.0 2.0 3.0 3.0 13.0 13.0

CBT Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st Hasta Manana 420 49194 Paul Marsh .88 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
  2nd   Cherub 2742 Anthony Boilin   3.0 DNF 3.0 DNC 3.0 DNC 9.0 9.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st   Laser Radial 202441 Edmund Tam .87 2.0 2.0 2.0 1.0 3.0 10.0 10.0
  2nd   Laser Radial 195548 Olivia Christie .87 4.0 4.0 4.0 2.0 1.0 15.0 15.0
  3rd   Laser Radial 206418 Bruce Jones .87 3.0 3.0 3.0 3.0 5.0 17.0 17.0
  4th   Laser Radial 196881 George Gautry .87 1.0 1.0 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 21.0 21.0
  5th   Laser Radial 192267 Bryn Bennett .87 5.0 5.0 5.0 6.0 2.0 23.0 23.0
  6th   Laser Radial 202850 Philipp Govermale .87 6.0 6.0 6.0 4.0 4.0 26.0 26.0
  7th   Laser Radial 196880 George Willcock .87 7.0 9.0 DNS 7.0 7.0 6.0 36.0 36.0
  8th   Laser Radial 184223 David Nalder .87 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 7.0 39.0 39.0

CBNT Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Feva Pitch Feva 1982 Jack Abbott .82 2.0 1.0 1.0 2.0 3.0 9.0 9.0
  2nd A-cute Feva Feva 1856 James Durin-Wright .82 1.0 2.0 5.0 DNC 1.0 1.0 10.0 10.0
  3rd Dinghy Feva Feva 2984 Theo Frew .82 3.5 5.0 DNF 5.0 DNC 3.0 2.0 18.5 18.5
  4th Feva Feva 1859 Steven Harris .82 3.5 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 23.5 23.5

OK Dinghy Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Kermits Middle Finger OK 546 Luke O'Connell   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
  2nd   OK 535 Mike Wilde   2.0 2.0 4.0 DNC 3.0 2.0 13.0 13.0
  3rd Miss Piggy OK 557 Paul Rhodes   4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 4.0 OCS 18.0 18.0

Access Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st AMP 2 Access 1703 Darrell Smith   1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 6.0 6.0
  2nd AMP 3 Access 1726 Alex O'Connor   2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 9.0 9.0
  3rd AMP Access 1725     4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 4.0 DNC 19.0 19.0

Optimist Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Monster Optimist 4416 Jacinta Roddick   2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 8.0 8.0
  2nd Got Cha Optimist 4192 Jaxon Roddick   1.0 1.0 1.0 4.0 3.0 10.0 10.0
  3rd   Optimist 4229 Annabel Fisher   4.0 3.0 3.0 2.0 5.0 17.0 17.0
  4th   Optimist 4254 Tristan Harris   3.0 4.0 10.0 DNC 3.0 4.0 24.0 24.0
  5th Hotspur Optimist 4260 James Bitchener   5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 2.0 32.0 32.0
  6th Testarosa Optimist 3993 Henry Wagstaff   8.0 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 6.0 40.0 40.0
  7th   Optimist 3946 Alex Smith   8.0 10.0 DNF 10.0 DNC 7.0 7.0 42.0 42.0
  8th White Pointer Optimist 4103 Nina Anderson   8.0 10.0 DNC 10.0 DNC 8.0 8.0 44.0 44.0
  9th   Optimist 4469 Reuben Sceats   6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 46.0 46.0

Starling Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Psyclone Starling 1228 Alex Mitchell-Barker   1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 6.0 6.0
  2nd   Starling 1271 Polly Wright   2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 12.0 12.0
  3rd   Starling 1278 Amy Anderson   5.0 5.0 5.0 1.0 2.0 18.0 18.0
  4th Red-Emption Starling 1273 Oakley Marsh   3.0 3.0 3.0 5.0 4.0 18.0 18.0
  5th Stealth Starling 1265 Hert Willcock   4.0 4.0 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 32.0 32.0
  6th   Starling 1286 Milo Willcock   7.0 9.0 DNF 4.0 6.0 6.0 32.0 32.0
  7th   Starling 1146 Scott Withell   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 5.0 36.0 36.0
  8th Aphrodite II Starling 2033 Jack Mathews   6.0 6.0 7.0 9.0 DNC 9.0 DNC 37.0 37.0

Sunburst Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Nimrod Sunburst 1209 Keith Fraser   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
  2nd Vamos Sunburst 1586 Nick Sceats   3.0 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 20.0 20.0
  3rd Ropper Sunburst 1525 Chris Bicknell   2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 22.0 22.0
  4th   Sunburst 1662 Andrew Paterson   5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 25.0 25.0

Zephyr Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
EX Rank Boat Class SailNo HelmName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
  1st Solitaire Zephyr 111 James Macrae   1.0 2.0 2.0 4.0 2.0 11.0 11.0
  2nd Dances with Waves Zephyr 502 Phil Williams   6.0 3.0 1.0 1.0 1.0 12.0 12.0
  3rd 5 to Go Zephyr 525 Chris Hargreaves   7.0 7.0 4.0 2.0 3.0 23.0 23.0
  4th Mirage Zephyr 177 Alistair   4.0 5.0 5.0 5.0 5.0 24.0 24.0
  5th Jelly Tip Zephyr 190 Greg Wright   2.0 1.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 26.0 26.0
  6th Flotsam Zephyr 524 David Lyford   3.0 4.0 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 33.0 33.0
  7th   Zephyr 316 Iain Aitken   10.0 DNF 10.0 DNC 7.0 3.0 4.0 34.0 34.0
  8th Sharples Zephyr 46 Richard Dreaverrman   5.0 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 41.0 41.0
  9th Samba Zephyr 512 Phil Valentine   10.0 DNC 10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 50.0 50.0


www.ebymbc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com