venue burgee

Evans Bay Winter Series 2009

Results as of 10:19 on August 25, 2009

Contents

Access Class

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Entries:3, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st Access   Access 1725 Annabelle Ty   1:37:54     (DNC)   0:58:38 6.0 2.0
2nd Access   Access 1726 Michael Jones   (2:02:22)     1:27:27   1:04:43 5.0 3.0
3rd Access   Access 1703 Alice Leslie   2:17:30     (DNC)   1:10:07 10.0 6.0

420 Class

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:7, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBT Unleashed 420 50271 Phil Williams   1:47:53 0:44:03 (DNC) 1:21:04 1:02:53 0:58:34 13.0 5.0
2nd CBT Ziggy 420 51980 Helen Orchard   (DNC) 0:46:07 1:08:50 1:24:43 1:13:17 1:11:00 18.0 10.0
3rd CBT   420 51845 Steve Luckin   (2:12:55) 0:50:44 1:14:51 1:35:10 1:18:19 1:10:50 20.0 15.0
4th CBT   420 52360 Mackenzie Taylor   1:56:18 (DNC) 1:09:15 DNC DNC DNC 37.0 29.0
5th CBT   420 51390 William Eastman   1:54:16 0:47:38 (DNC) DNC DNC DNC 37.0 29.0
6th CBT   420 51848 Sven Mehzoud   2:02:09 (DNC) DNC DNC DNC DNC 44.0 36.0
7th CBT   420 51846 Mark Hill   (DNF) DNC DNC DNC DNC DNC 48.0 40.0

470 Class

Sailed:1, Discards:0, To count:1, Entries:1, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBT   470 KZ53 Jimmy Finlayson     0:49:54         1.0 1.0

Farr 3.7 Class

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:4, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBT Freddy Flipper Feet Farr 3.7 216 David Cook   (DNS) 0:47:39 DNC 1:26:26   1:03:44 16.0 11.0
2nd CBT Gonzo Farr 3.7 385 Demian Dixon   (DNS) 0:45:47 DNF DNF   1:03:41 18.0 13.0
3rd CBT Jail Bird Farr 3.7 146 Bryn Heveldt   (DNS) 0:45:25 DNC DNC   1:05:19 19.0 14.0
4th CBT 3.7 328 Farr 3.7 328 Doug Roberts   (DNC) DNC DNC 1:27:11   DNC 22.0 17.0

Flying Fifteen Class

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st Flying Fifteen   Flying Fifteen 2028 Bud Law   (DNS) 1:16:27 1:32:50       5.0 2.0
2nd Flying Fifteen Saillies Smile Flying Fifteen 15 Max Coxson   (DNC) DNC DNC       9.0 6.0

Feva Class

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:4, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBNT Feva Feva 1859 Alex Paterson   2:16:55 (0:52:47) 0:50:03 1:10:41 1:01:33 1:15:12 8.0 6.0
2nd CBNT   Feva 1971 Amanda Hargreaves   2:26:54 0:52:45 (DNC) DNC 0:58:49 1:23:02 16.0 11.0
3rd CBNT   Feva 1969 Deborah Paterson   2:33:05 1:01:33 0:52:58 (DNC) 1:07:01 1:29:38 19.0 14.0
4th CBNT   Feva 1968     (DNC) DNC DNC 1:22:56 DNC DNC 27.0 22.0

Gazelle Class

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:4, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st TY2 Black Mamba Gazelle 3899 Daryl McGee .850 (1:33:20) 0:57:57 1:19:50 1:12:12 0:58:20 1:14:26 6.0 5.0
2nd TY2 Stinger Gazelle 3849 Mike De Ruyter .850 (DNC) 0:58:30 1:23:15 1:18:28 1:03:44 1:18:13 17.0 12.0
3rd TY2 Equinox Gazelle 3347 Sean Murrie .850 1:43:31 0:59:56 (DNC) 1:18:36 1:01:14 1:18:16 18.0 13.0
4th TY2 Tarantula Gazelle 3015 Warren Rankin .850 1:44:20 (1:00:25) 1:25:03 1:19:13 1:03:14 1:21:26 21.0 17.0

Javelin Class

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBT Thirty Something Javelin 361 Demian Dixon       DNC   0:58:07   4.0 4.0
2nd CBT Clamp Products Javelin 366 Doug Roberts       DNC   DNC   6.0 6.0

Optimist Class

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Entries:4, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st Optimist   Optimist 4084 Joe Tildeslei         DNC 0:55:15   6.0 6.0
2nd CBT 125 Optimist NZL 40           1:18:16 DNC   6.0 6.0
3rd Optimist   Optimist 40 Ken Tildeslie         DNC 0:55:23   7.0 7.0
4th CBT 124 Optimist NZL4084           1:19:29 DNC   7.0 7.0

Racing Keeler Class

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Entries:4, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st Racing Keeler Flying Circus Racing Keeler 5737 Paul Davies   1:22:06   1:07:34 (DNC)     7.0 2.0
2nd Racing Keeler One Red Dog Racing Keeler 9002     (DNC)   DNC 1:12:54     11.0 6.0
3rd Racing Keeler Saucy Sausage Racing Keeler   Joshua Groom   2:03:28   (DNC) DNC     12.0 7.0
4th Racing Keeler Illusions Racing Keeler 5090 Mark Waters   2:09:41   (DNC) DNC     13.0 8.0

Laser Class

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBNT Jono Laser 176294 Matt Perry   2:02:30   1:02:36       2.0 2.0
2nd CBNT   Laser 145546 Simon Dickson   DNC   DNC       6.0 6.0

Laser Radial Class

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBNT Prawn Star Laser Radial 162105 Max Hawkins   2:00:03 0:45:19 1:06:22 1:25:26 1:08:35 (DNC) 8.0 5.0
2nd CBNT   Laser Radial 145546 Simon Dickson   2:04:04 0:50:00 1:09:02 1:32:56 (DNC) 1:14:01 12.0 9.0

Noelex 22 Class

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st TY3 Popeye Noelex 22 962 Werner Strauss   (DNC) 1:26:06 0:54:53       5.0 2.0
2nd TY3 Yavi Noelex 22 930 Rob McBrelty   1:51:41 (DNC) 1:52:19       6.0 3.0

Noelex 25 Class

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:1, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st TY2 Big Brumus Noelex 25 752 Nikki Johnson .847 (2:01:07) 1:04:25 1:32:25   1:04:22 1:29:58 5.0 4.0

OK Class

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBNT   OK 498 Jono Clough   (1:50:00)   1:03:00 1:16:34 1:10:12   5.0 3.0
2nd CBNT Hurricane OK 511 Luke O'Connell   1:49:03   (DNC) DNC DNC   10.0 7.0

Paper Tiger Class

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:19, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st PT Flyer Paper Tiger 821 Ryan Leatham   1:43:25 0:51:45 1:14:44 1:23:41 0:51:57 (DNC) 29.0 9.0
2nd PT Butterfly Paper Tiger 2987 Rick Martin   (1:44:10) 0:54:18 1:18:19 1:23:03 0:52:13 1:06:45 15.0 12.0
3rd PT Happy Daze Paper Tiger 2887 Alan Dunn   (1:59:12) 0:55:51 1:20:09 1:32:12 0:54:15 1:09:29 33.0 26.0
4th PT One Fish Two Fish Paper Tiger 2800 Lynley Manning   (2:01:46) 0:55:07 1:22:01 1:32:29 0:54:10 1:13:49 40.0 29.0
5th PT Widget Paper Tiger 777 Greg Shadbolt   1:57:21 1:00:16 (DNC) 1:32:31 0:58:38 1:13:30 58.0 38.0
6th PT PomPuss Paper Tiger 2668 Jane Thomassen   1:59:15 0:56:00 (DNC) 1:34:31 0:54:43 1:15:32 60.0 40.0
7th PT Double Dutch Paper Tiger 2740 Remy Thomassen   2:01:01 0:56:36 (DNC) 1:35:27 0:54:30 1:09:44 61.0 41.0
8th PT Unplugged Paper Tiger 2922 Glen Syman   1:41:25 (DNC) 1:14:29 1:19:23 DNC DNC 63.0 43.0
9th PT Against the grain Paper Tiger 2986 Murray McLauchlan   1:57:29 0:56:27 1:25:45 1:30:29 (DNC) DNF 64.0 44.0
10th PT Hairy Mclary Paper Tiger 3072 Andy Brown   1:55:01 0:54:07 (DNC) DNC DNC 1:06:55 69.0 49.0
11th PT Purple Paper Tiger 2970 Mike Hood   (DNC) DNC DNC DNC 0:54:05 1:07:43 87.0 67.0
12th PT   Paper Tiger 710     (DNC) DNC DNC 1:28:35 1:03:45 DNC 94.0 74.0
13th PT Bowing 727 Paper Tiger 727 Paul Cannell   2:30:16 (DNC) 1:39:25 1:37:03 DNC DNC 94.0 74.0
14th PT Sky Train Paper Tiger 888 Peter Robins   (DNC) DNC DNC DNC DNC 1:03:44 101.0 81.0
15th PT Flip Paper Tiger 2890 Todd Birrell   2:05:29 (DNC) 1:28:53 DNC DNC DNC 101.0 81.0
16th PT Lay Down Sally Paper Tiger 301 Clarke Cameron   2:05:17 (DNC) DNC DNC 1:03:37 DNC 101.0 81.0
17th PT The Dash Paper Tiger 3039 John Coplestone   (DNC) DNC DNC DNC DNC 1:07:48 105.0 85.0
18th PT 1F Only Paper Tiger 600 John Tattersall   (DNC) DNC 1:28:40 DNC DNC DNC 107.0 87.0
19th PT Money for Nothing Paper Tiger 3009 Sean Syman   2:00:13 (DNC) DNC DNC DNC DNC 109.0 89.0

Phase 2 Class

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:10, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st CBNT   Phase 2 522 Ben Stevens   (DNC) 0:52:18 0:51:42 1:10:09 1:06:41 1:17:20 24.5 13.5
2nd CBNT   Phase 2 242 Thibarld Parra d'Andert   (DNC) 0:51:46 0:45:29 DNC 0:57:59 1:12:17 28.0 17.0
3rd CBNT   Phase 2 518 Sophie Parra d Andert   (DNC) 0:53:00 1:00:18 1:22:24 1:02:20 DNC 35.0 24.0
4th CBNT Two Tone Phase 2 511 Jane Lenting   2:10:19 (DNC) DNC DNC 0:56:30 DNC 46.0 35.0
5th CBNT   Phase 2 439 Alistair   (DNC) DNC DNC 1:29:26 DNC 1:43:53 52.0 41.0
6th CBNT   Phase 2 471 Mark Tucker   (DNC) 0:50:09 DNC DNC DNC DNC 56.0 45.0
7th CBNT Little Blue Phase 2 95 Vivian Christy-Jones   (DNC) DNC 0:51:04 DNC DNC DNC 57.0 46.0
8th CBNT   Phase 2 240 Alaistair McIlhone   2:26:08 (DNC) DNC DNC DNC DNC 57.0 46.0
9th CBNT   Phase 2 522 Tiffi   (DNC) DNC DNC DNC DNC 1:17:20 57.5 46.5
10th CBNT   Phase 2 518 Johnny   (DNC) DNC DNC DNC DNC 1:23:08 59.0 48.0

Young 6 Class

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Entries:1, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Rating R1/ East West
13/6
R2
27/6
R3
11/7
R4
25/7
R5
8/8
Race 6
22/8
Total Nett
1st TY3 Minx Young 6 3323 Andrew Mackay .795 (2:02:33)     1:26:38   1:08:45 3.0 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start

http://www.ebymbc.org.nz


Sailwave Scoring Software 1.95 Build 6
www.sailwave.com